6 października, 2022

Duńczyk i Szwed z CKM w TOP 5 Ekstraligi żużla

Madsen i Lindgren Włókniarz Częstochowa

To oni są prawdziwymi liderami drużyny Włókniarza Częstochowa. Duńczyk Leon Madsen i Szwed Fredrik Lingren nie tylko są najlepiej punktującymi żużlowcami swojej drużyny, ale i plasują się w czołówce całej Ekstraligi.

Za nami pierwsze dwa miesiące ścigania na torach Ekstraligi i to dobry czas na pierwsze podsumowania. Zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Kibice chętnie sprawdzają klasyfikacje najlepiej punktujących żużlowców. I właśnie tam duet żużlowców z Częstochowy plasuje się bardzo wysoko.

Mocny skład CKM Włókniarz i mocni liderzy

Od początku przygotowań do sezonu 2020 w Ekstralidze władze częstochowskiego klubu działały niezwykle szybko i sprawnie. Pisaliśmy już wcześniej, że kadra Włókniarza została szybko skompletowana, a zagraniczni żużlowcy wraz ze swoimi rodzinami odbyli regulaminową kwarantannę. Skoro organizacja klubu jest na najwyższym poziomie, to podobnie musiało być z przygotowaniem drużyny i zawodników do startu na torach. Od początku wiadomo było, że CKM dysponuje wyrównanym składem, ale punkty przede wszystkim zapewniać mają zagraniczni żużlowcy – Leon Madsen, Fredrik Lindgren oraz Jason Doyle. W praktyce wyszło na to, że zwłaszcza dwaj żużlowcy ze Skandynawii są w wyśmienitej formie.

Włókniarz idealnym miejscem dla Madsena

To, że Duńczyk Madsen świetnie radzi sobie w pierwszych miesiącach nowego sezonu, nie może być zaskoczeniem nie tylko dla fanów częstochowskiej drużyny, ale i kibiców żużla w Polsce. Dlaczego? 32-letni Madsen to najlepiej punktujący żużlowiec poprzedniego sezonu. W rozgrywkach Ekstraligi 2019 Duńczyk w 18 meczach zdobył aż 224 punkty i mógł się szczycić średnią punktową na bieg wynoszącą 2.443. Wtedy daleko trzeba było szukać Fredrika Lindgrena, który w indywidualnej klasyfikacji za poprzedni sezon zajął 18 miejsce. Obecnie po dwóch miesiącach startów obaj reprezentanci Włókniarza zajmują ex aequo piąte miejsce w klasyfikacji najlepszych żużlowców Ekstraligi. Madsen, który broni barw Włókniarza od 2017 roku, jak na razie zdobył 63 punkty i może pochwalić się średnią 2.200.

Postępy Lindgrena w CKM Włókniarz

Identyczną średnią punktową ma Lindgren, który zdobył 59 punktów, ale aż 7 było w formie bonusu. Szwed, który w tym roku obchodzi 35 urodziny pokazuje, że mimo upływu lat, żużlowcy mogą robić postępy i ciągle się rozwijać. Jak na razie prezentuje się on dużo lepiej niż w poprzednich rozgrywkach żużlowej Ekstraligi. Szwed zanim w 2018 roku trafił do Częstochowy bronił barw ośmiu innych klubów w polskiej lidze żużla. W Częstochowie jednak pokazuje swoją klasę. W 2017 roku Lingren wygrał Grand Prix Polski na żużlu i kto wie, czy nie skończyłby cyklu z medalem, gdyby nie kontuzja. Rok później szwedzki żużlowiec dołączył do tzw. klubu 100, czyli zawodników, którzy w historii startów brali udział w 100 i więcej Grand Prix na żużlu.

Najlepsi żużlowcy Ekstraligi po 2 miesiącach satrtów:

  1. Emil Sajfutdinow – Unia Leszno
  2. Artem Łaguta – GKM Grudziądz
  3. Martin Vaculik – Falubaz Zielona Góra
  4. Grigorij Łaguta – Motor Lublin
  5. Leon Madsen, Fredrik Lindgren – obaj Włókniarz Częstochowa