26 listopada, 2022

Włókniarz się zbroi. Transfery na nowy sezon Ekstraligi

Transfery Włókniarza na sezon 2021 Ekstraligi

Listopad rozpoczął się niezwykle udanie dla fanów CKM Włókniarz. Częstochowski klub znów pokazał, że na rynku transferowym potrafi działać błyskawicznie. Świadczą o tym nowi żużlowcy, w tym przede wszystkim Bartosz Smektała!

O zmianach w regulaminie Ekstraligi 2021 już pisaliśmy i o powiązaniu tej sprawy z ruchami transferowymi drużyn żużlowych. Jedną z konsekwencji dla Włókniarza było odejście 35-letniego Jasona Doyle’a. Władze częstochowian nie próżnowały jednak i podjęły działania, żeby zbudować mocną kadrę na nowy sezon. Trzeba przyznać, że na papierze wygląda to bardzo dobrze. Problem w tym, że rok temu było podobnie, a jak sezon się zakończył wie każdy z kibiców CKM.

Nowi żużlowcy w Częstochowie

Przedstawiciele Włókniarza podobnie, jak przed Ekstraligą 2020 postanowili działać szybko i konkretnie, by móc zamknąć kadrę zespołu. Najpierw częstochowski klub zatrzymał u siebie Jakuba Miśkowiaka. Najlepszy junior w Polsce miał sporo ofert z innych klubów żużlowych, ale dał się przekonać namową prezesa Włókniarza. 19-letni zawodnik wywalczył srebrne medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych oraz w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów. To był jednak wstęp do mocnych ruchów kadrowych. Z taki należy uznać transfer Kacpra Woryny. 24-latek do tej pory był nieprzerwanie związany z Rybnikiem. W końcu jednak zdecydował się opuścić miasto i klub. Przeprowadzka nie będzie daleka, bo do Częstochowy. – Na pewno na wyborze Włókniarza Częstochowa jako mojego klubu zaważyła odległość tego ośrodka od mojego domu. Nie ukrywam, że wpływ na moją decyzję miało też to, że od dawna mam bardzo dobry kontakt z prezesem Włókniarza – przyznał Woryna.

Trzech liderów Włókniarza

Hitem, nie tylko we Włókniarzu, ale i w całej Ekstralidze żużla jest transfer Bartosza Smektały. 22-latek także zdecydował się na pierwszy transfer w karierze, zamieniając barwy Unii Leszno na CKM. Smektała uznawany jest za jednego z najlepszych żużlowców świata młodego pokolenia. W ostatnich latach wraz z Unią Leszno święcił kolejne triumfy w Ekstralidze, zdobywając aż pięciokrotnie Mistrzostwo Polski. Smektała w 2018 roku został także Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. 22-latek ma być jednym z trzech liderów Włókniarza w 2021 roku. Oprócz niego o siłę zespołu mają stanowić obcokrajowcy – Fredrik Lindgren i Leon Madsen, który był najlepiej punktującym żużlowcem Ekstraligi 2020.  

Faworyt Ekstraligi do MP?

Kadra CKM Włókniarza Częstochowa wydaje się być jeszcze silniejsza niż przed ostatnim sezonem. Wtedy też władze klubu spod Jasnej Góry szybko podpisały kontrakty i niezwykle udanie zespół rozpoczął sezon. Później Włókniarza dopadła zadyszka, a w efekcie klub nie przebił się do walki o medale w Ekstralidze. Czy w 2021 roku będzie inaczej? Nie chcę mówić o złocie. Niczego nie zamierzam zakładać, bo sezon 2020 dał mi wiele do myślenia – przyznał w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl Michał Świącik, prezes Włókniarza Częstochowa. Tak naprawdę tor i mecze Ekstraligi zweryfikują transfery.