26 listopada, 2022

Włókniarz i inne kluby szykują się do startu Ekstraligi. Jak wyglądają żużlowe plany?

Start Ekstraligi

Premier i minister zdrowia ogłosili, że Ekstraliga wraca 12 czerwca. Data ta rozpaliła serca kibiców żużla, ale do rozpoczęcia ligi jeszcze daleka droga. Kluby muszą wykonać masę pracy, żeby spełnione zostały wszystkie zasady i ustalone normy bezpieczeństwa.

Aby przedstawić co i jak dzieje się w żużlu, najlepiej będzie przedstawić chronologiczny plan powrotu oraz nowe, wprowadzone zasady. Przypomnijmy, że jednym z pierwszych ruchów były zmiany prawne i regulaminowe. Najważniejszymi dokumentami stał się Regulamin Przynależności Klubowej i nowy Regulamin Sanitarny, który obowiązuje na czas epidemii.

Nowe reguły dla żużlowców m.in. Włókniarza

Od maja następują kolejne fazy, punkty powrotu Ekstraligi. 1 maja otwarte zostało okno transferowe, które trwało siedem dni. Zawodnicy mogli podpisywać specjalne aneksy do obowiązujących kontraktów. Przedstawiciele ligi wraz z klubami i zawodnikami ustalili, że maksymalna stawka kontraktowa nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. zł, a każdy zdobyty punkt dla żużlowców oznaczać będzie max 2500 zł. Po zamknięciu okna transferowego nastąpiła faza kwarantanny dla żużlowców, którzy przebywali poza granicami Polski. Trwać ona będzie ustawowe 14 dni i jej reguły są identyczne z zasadami kwarantanny ustalonymi przez władze państwowe. Z kolei wszyscy żużlowcy, którzy przebywają w kraju muszą zminimalizować swoją aktywność poza domem.

Jak będzie wyglądał start Ekstraligi?

Co będzie po zakończeniu okresu kwarantanny? Po 23 maja wszyscy żużlowcy, trenerzy i tzw. osoby funkcyjne, które kluby wymieniły w przygotowanych listach, przejdą obowiązkowe testy, które będą odbywały się w miastach klubów Ekstraligi. Testy przejdą także sędziowie i komisarze torów żużlowych. Wszystkie koszty pokryje Ekstraliga wraz z klubami. Jeśli wszystkie wyniki będą negatywne po 29 maja będzie już można trenować indywidualnie i drużynowo na torach klubów Ekstraligi. Potrwają one do momentu startu rozgrywek żużlowych w 2020 roku, czyli do 12 czerwca. Co ciekawe do końca sezonu wszystkie osoby z przygotowanych list będą musiały monitorować i informować o swoim stanie zdrowia. Przed treningami i meczami będzie każdemu mierzona temperatura. Co się stanie, jeśli wynikną jakiekolwiek problemy zdrowotne? Decyzje co dalej będą podejmować służby sanitarno-epidemiologiczne. Podczas meczów żużla i Ekstraligi pojawi się także komisarz sanitarny i będzie to osoba oddelegowana przez każdy klub. Odpowiadać on będzie za przestrzeganie reguł i rygoru sanitarnego.

Mecze żużla z nowymi zasadami

Sam mecz Ekstraligi będzie wyglądał inaczej, niż w poprzednich sezonach. Żużlowe spotkania będą oczywiście odbywały się przy pustych trybunach. Przed startem zawodów żużlowych odbywać się będzie kontrola techniczna i nie będzie tradycyjnej prezentacji zawodników. W boksie drużyna będzie mogła mieć tylko jednego mechanika. Stadion będzie podzielony na strefy w których będą przebywały określone osoby. Wszędzie obowiązywać będzie nakaz zachowania dwumetrowego odstępu między osobami. Wszystkie mecze Ekstraligi transmitowane będą przez dwie telewizje. Zakończenie Ekstraligi żużla zaplanowano na 11 października.