26 listopada, 2022

Stadion

Stadion Włókniarza Częstochowa (Arena Częstochowa) jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym, wybudowanym w 1946 roku. Arena znajduje się w częstochowskiej dzielnicy Zawodzie, a jego głównym użytkownikiem jest 4-krotny drużynowy mistrz Polski na żużlu Włókniarz Częstochowa. Jaka jest historia stadionu w Częstochowie, ile kibiców może pomieścić i jak dojechać na arenę – dowiesz się z poniższego artykułu. 

Stadion Włókniarza Częstochowa – historia

Pierwsze pomysły na zbudowanie stadionu w Częstochowie zrodziły się już w 1928 roku. Wykonany został również projekt przez inżyniera Stanisława Domaszewskiego. Niestety wybuch II wojny światowej, spowodował, że nie dokończono obiektu. Budowa stadionu żużlowego była skomplikowana również przez brak pieniędzy w końcowej fazie projektu przed wojną, gdzie ostatecznie zdecydowano się jedynie wybudować boisko.

Udało się po wojnie, dokładnie w rocznicę wybuchu wojny – 1 września 1946 roku. Otwarciu stadionu towarzyszyły zawody o mistrzostwo Częstochowy, w którym udział wzięli żużlowcy z całej Polski. Najpierw prawie 600 zawodników przybyło na mszę świętą na Jasnej Górze, a po południu prawie 10 tysięczna widownia oglądała ich zmagania na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej.

Kształt stadionu, jaki kibice mogą oglądać do dzisiaj, został nadany na przełomie lat 60. i 70. To wtedy wybudowano dla kibiców ławki, a na koronie stadionu powstała wieżą sędziowska z sygnalizacją świetlną. W latach 90. dokonano kolejnej modernizacji stadionu m.in. umieszczając plastikowe krzesełka na trybunach. 

Rekord frekwencji na stadionie padł 21 września 2003 roku, podczas finałowego meczu z Apatorem Toruń o tytuł drużynowego mistrza Polski. Oficjalne statystyki mówią, że na stadion w Częstochowie przybyło 22 tysiące widzów. Nieoficjalne dane mówią o blisko 30 tysiącach fanów Włókniarza Częstochowa. 

Stadion żużlowy w Częstochowie

Arena Częstochowa zajmuje powierzchnię 9,5675 ha. Na to składa się: tor żużlowy o długości 359 metrów, pojemność trybun 16 850 miejsc siedzących, budynki administracyjne, parkingi, kręgi modelarskie oraz urządzenia infrastruktury technicznej – w tym sztuczne oświetlenie toru. Stadionem obecnie zarządza stowarzyszenie CKM „Włókniarz” Częstochowa.

Oprócz spotkań ligowych, na stadionie odbyło się wiele imprez indywidualnych m.in.: trzykrotnie finały indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu (1975, 1997 i 2004 rok) oraz półfinał Drużynowego Pucharu Świata w 2013 roku.  

Jak dojechać na stadion Włókniarza w Częstochowie?

Miasto zapewniło bardzo komfortowy dojazd dla kibiców żużlowego klubu. Jeżeli chodzi o dojazd na stadion komunikacją miejską, przygotowane są trzy linie autobusowe. Linie MPK 11, 35, 36 (Złota); 13,21,28 (Stadion Miejski).

Jadąc własnym samochodem musimy trafić na Drogę Krajową nr 1. Po wyjeździe z DK1 należy kierować się w Aleję Pokoju w Częstochowie. Dodatkowo musimy skręcić najpierw w ul. Gilową, a z niej w ul. Hutników.