26 listopada, 2022

Włókniarz Częstochowa kończy sezon Ekstraligi na 5 miejscu

Włókniarz Częstochowa w Ekstralidze 2021

Za nami już 74. sezon Ekstraligi żużlowej w Polsce. W tym roku w rozgrywkach PGE Speedway Ekstraligi udział wzięło 8 najlepszych drużyn w Polsce, a w całym sezonie kibice mogli oglądać aż 64 wyścigi. Pierwszy z nich odbył się 3 kwietnia, a rewanżowy mecz finałowy rozegrano 26 września. Po tytuł najlepszej drużyny w Polsce po raz 5 w swojej historii sięgnął zespół Betard Sparty Wrocław, który w wielkim finale okazał się lepszy od Motoru Lublin. Po 15 latach w najwyższej klasie rozgrywkowej, pożegnali się z nią żużlowcy Falubazu Zielona Góra. Dla CKM Eltroxu Włókniarza Częstochowa był to prawdziwy sezon 50/50, w którym wygrali i przegrali równo po 7 spotkań. Ostatecznie niewiele zabrakło im do awansu do półfinałów, a sezon zakończyli na pechowym 5 miejscu w lidze. Wyniki oraz opinie ekspertów wskazują na to, że żużlowcy z Częstochowy byli najbardziej nieprzewidywalni w całej stawce.

Betard Sparta Wrocław najlepsza w rundzie zasadniczej

Tradycyjnie, sezon Speedway Ekstraligi został podzielony na dwa etapy. Najpierw, wszystkie zespoły rywalizowały w rundzie zasadniczej. W jej ramach, każda drużyna rozegrała po dwa mecze z innymi zespołami, czyli rozegrano łącznie 14 kolejek. W nich zdecydowanie najlepszym zespołem była Betard Sparta Wrocław, która wygrała aż 12 meczów i z dorobkiem 30 punktów zwyciężyła rundę zasadniczą, co dało jej lepszą pozycję wyjściową w fazie playoff. Drugie miejsce na tym etapie rozgrywek zajmował Motor Lublin z 24 punktami, a do półfinałów awansowały również Stal Gorzów Wielkopolski i Unia Leszno. Tuż za premiowanymi awansem miejscami znalazła się drużyna Eltrox Włókniarz Częstochowa. Najsłabsi w stawce byli żużlowcy Falubazu Zielona Góra, którzy spadli do niższej klasy rozgrywkowej.

Poniżej tabela po rundzie zasadniczej:

miejscenazwa drużynyzwycięstwaremisyporażkipunkty
1.Betard Sparta Wrocław (półfinał)120230
2.Motor Lublin (półfinał)91424
3.Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski (półfinał)90523
4.Fogo Unia Leszno (półfinał)90522
5.Eltrox Włókniarz Częstochowa70718
6.eWinner Apator Toruń31109
7.ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz2397
8.Marwis.pl Falubaz Zielona Góra (spadek)21116

CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa z 5 miejscem na koniec dziwnego sezonu

Tegoroczny sezon PGE Speedway Ekstraligi był bardzo dziwny w wykonaniu żużlowców CKM Eltrox Włókniarza Częstochowa. Przede wszystkim jeździli oni bardzo w kratkę i byli nieprzewidywalni. Potrafi przegrywać ze znacznie niżej notowanymi rywalami, by następnie sprawiać kibicom miłe niespodzianki. Ostatecznie zabrakło im dwóch zwycięstw do tego, by cieszyć się z awansu do fazy play-off i walki o medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Drużyna z Częstochowy sezon zakończyła na 5 miejscu w lidze, zapewniając sobie bezpieczne utrzymanie. To powtórka wyniku z poprzedniego sezonu. Może to być dobry prognostyk przed kolejnym sezonem, w którym Włókniarz będzie chciał włączyć się do walki o medale. Kapitanem Częstochowian był w tym sezonie Leon Madsen, a drużyna była prowadzona przez trenera Piotra Świderskiego, który prawdopodobnie pozostanie na stanowisku na przyszły sezon.

W barwach CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa w tym sezonie jeździli tacy żużlowcy jak: Leon Madsen (kapitan, Dania), Fredrik Lindgren (Szwecja), Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Jonas Jeppesen (Dania), Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki i Bartłomiej Kowalski. Trzymamy kciuki za to, by zespół z Częstochowy w przyszłym sezonie jeździł jeszcze lepiej i awansował do fazy medalowej PGE Speedway Ekstraligi.

Poniżej wyniki CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa w tym sezonie:

  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – Betard Sparta Wrocław  38:52 i 42:48
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – Motor Lublin 56:34 i 41:49
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski 39:51 i 46:44
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno 41:49 i 43:47
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – eWinner Apator Toruń 58:32 i 49:41
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 54:36 i 42:48
  • CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa – Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 49:41 i 46:44

Półfinały PGE Ekstraligi w sezonie 2021

Po rundzie zasadniczej, przyszedł czas na mecze półfinałowe Drużynowych Mistrzostw Polski w żużlu w ramach PGE Speedway Ekstraligi 2021. W pierwszym półfinale zmierzyła się Betard Sparta Wrocław z Fogo Unią Leszno. W obu spotkaniach lepszym zespołem byli żużlowcy z Wrocławia, którzy wygrali u siebie 49:41 oraz na wyjeździe 47:43 i pewnie awansowali do meczu o złoty medal. W drugim półfinale spotkał się Motor Lublin, czyli druga drużyna rundy zasadniczej, z zespołem Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski. W tym półfinale mieliśmy do czynienia z identycznymi wynikami i Motor Lublin wygrał kolejno 49:41 i 47:43.

Sparta Wrocław żużlowym Mistrzem Polski

W wielkim finale spotkały się dwie najlepsze drużyny rundy zasadniczej PGE Ekstraligi, co nie powinno być żadnym zaskoczeniem. W pierwszym meczu finałowym walka była niezwykle wyrównana i ostatecznie zakończył się on wynikiem 45:45. O wszystkim miał rozstrzygnąć drugi mecz, w którym zdecydowanie lepsi okazali się żużlowcy Betard Sparty Wrocław. Wygrali 50:40, dzięki czemu w pełni zasłużenie wywalczyli złote medale Mistrzostw Polski. Jest to 5. tytuł mistrzowski w historii klubu z Wrocławia, na który czekano już od 15 lat. W poprzednich sześciu sezonach, Sparta Wrocław wywalczyła 5 medali, w  tym 3 srebrne i 2 brązowe, jednak długo czekała na upragnione złoto. Zespół do Mistrzostwa Polski poprowadzili między innymi tacy zawodnicy jak Maciej Janowski Tai Woffinden i Artem Laguta.

Srebrne medale zawisły na szyjach zawodników Motoru Lublin, dla których również jest to bardzo duży sukces. Zespół ten został założony dopiero w 2017 roku i w swoim 3 sezonie w Ekstralidze w historii, sięgnął po swój pierwszy medal. Wynik ten na zawsze zapisze się w historii klubu. O sile Lublinian w minionym sezonie decydowali między innymi Jarosław Hampel, Mikkel Michelsen, Dominik Kubera, Grigorij Łaguta i Rohan Tungate.

Stal Gorzów Wielkopolski lepsza w meczu o brąz

Brązowe medale PGE Speedway Ekstraligi wywalczyli zawodnicy Stali Gorzów Wielkopolski. W rywalizacji o brąz okazali się być lepsi w obu meczach z Unią Leszno. Spotkania te zakończyły się wygraną 49:41 żużlowców z Gorzowa Wielkopolskiego. W składzie brązowych medalistów znaleźli się między innymi najlepszy na świecie Bartosz Zmarzlik, a także Martin Vaculik, Anders Thomsen, Szymon Woźniak, czy też Rafał Karczmarz.

Pechowe, bo 4 miejsce, zajęła Unia Leszno, która nie miała żadnych szans w fazie play-off i przegrała wszystkie swoje 4 mecze. Jak zwykle, miejsce to smakuje bardzo źle, ponieważ Lesznianie mieli medal na wyciągnięcie ręki. W sezonie 2021 w składzie Unii Leszno jeździli między innymi Piotr Pawlicki, Emil Sajfutdinow, Janusz Kołodziej, Jason Doyle i Jaimon Lidsey.

fot. Tomasz Kudala / PressFocus